Η παράσταση «Καπετάν Μιχάλης. Ελευθερία ή Θάνατος», παρουσιάζεται στο θέατρο Αλκμήνη σε διασκευή Κωνσταντίνας Νικολαΐδη & Μανώλη Ιωνά και σκηνοθεσία Μανώλη Ιωνά. Βασίζεται στο βιβλίο «Καπετάν Μιχάλης», του Καζατζάκη το οποίο αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα κείμενα της παγκόσμιας λογοτεχνίας.
!["Καπετάν Μιχαλης" στο θέατρο Αλκμήνη.](https://static.wixstatic.com/media/1626d0_3eaf8b4ef6104dc4a95cd1f2781946b8~mv2.jpg/v1/fill/w_144,h_96,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/1626d0_3eaf8b4ef6104dc4a95cd1f2781946b8~mv2.jpg)
Στο ρόλο του Καπετάν Μιχάλη, ο Τάσος Γιαννόπουλος και στο ρόλο της Εμινέ η Ειρήνη Παπαδημάτου. Ο λοιπός θίασος αποτελείται απο τους Δημήτρη Κανέλλο, Περικλή Λιανό, Κωνσταντίνο Μπάζα, Ορέστη Τρίκα και Ελένη Φίλιππα.
Λίγα λόγια για την υπόθεση: Η ιστορία διαδραματίζεται στα τέλη του 19ου αιώνα, με την Κρήτη υπο τον Τουρκικό ζυγό. Ο Καπετάν Μιχάλης, ηγέτης του χωριού του, έχει αποδεχτεί με βαριά καρδιά τη μοίρα της Κρήτης, και την ομαλή συνύπαρξη μεταξύ Ελλήνων και Τούρκων. Η αγάπη του για μια ελεύθερη Κρήτη και το πάθος του για την Τουρκάλα Εμινέ συγκρούονται στην καρδιά του για χρόνια. Μέσα στο μακροχρόνιο πόλεμο θα κερδίσουν οι αξίες ή η καρδιά του δυνατού Καπετάνιου;
!["Καπετάν Μιχαλης" στο θέατρο Αλκμήνη.](https://static.wixstatic.com/media/1626d0_48d827df04a44757b2e7bddcf0ea0f6e~mv2.jpg/v1/fill/w_144,h_91,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/1626d0_48d827df04a44757b2e7bddcf0ea0f6e~mv2.jpg)
Οι εντυπώσεις μας
Η συνύπαρξη με τους Τούρκους, η απαράλλαχτη ελληνική ταυτότητα και ο αγώνας του Καπετάν Μιχάλη για την απελευθέρωση. Η Εμινέ είναι ο απαγορευμένος πόθος του Καπετάν Μιχάλη κι το εντελώς αντίθετο απο οτιδήποτε πρεσβεύει εκείνος. Αποτελεί ένα περίπλοκο χαρακτήρα, το βάθος του οποίου δεν αντικατοπτρίζεται επακριβώς κατά τη διάρκεια της παράστασης. Ο θίασος κινείται πολλές φορές σαν χορός γύρω και πίσω απο τον Καπετάν Μιχάλη, ένα με εκείνον ή μιλώντας για τη ζωή και τις περιπέτειες του.
!["Καπετάν Μιχαλης" στο θέατρο Αλκμήνη.](https://static.wixstatic.com/media/1626d0_4e3051747aef4a0fad101e704a1f3871~mv2.jpg/v1/fill/w_144,h_89,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/1626d0_4e3051747aef4a0fad101e704a1f3871~mv2.jpg)
Η παράσταση αποτελούσε ουσιαστικά μια αφηγηματική μεταφορά του έργου, και θα σας πρότεινα με την ευκαιρία την ανάγνωση του βιβλίου.